47th SLAC Summer Institute (SSI 2019)

from Monday, 12 August 2019 (08:00) to Friday, 23 August 2019 (18:00)
SLAC (51/1-102)

        : Sessions
    /     : Talks
        : Breaks
12 Aug 2019
13 Aug 2019
14 Aug 2019
15 Aug 2019
16 Aug 2019
19 Aug 2019
20 Aug 2019
21 Aug 2019
22 Aug 2019
23 Aug 2019
AM
08:30 --- Registration and Light Refreshments ---
09:00
Lectures - Thomas Rizzo (SLAC) (until 12:45) (51/1-102 - Kavli Auditorium)
09:00 Welcome - Thomas Rizzo (SLAC)   (51/1-102 - Kavli Auditorium)
09:05 Flavor Physics Landscape - Zoltan Ligeti (LBNL)   (51/1-102 - Kavli Auditorium)
10:05 --- Morning Break ---
10:30 General Theory of Flavor (I) - Gudrun Hiller (TU Dortmund)   (51/1-102 - Kavli Auditorium)
11:30 --- Break ---
11:45 Neutron Lifetime, g_A and V_ud - Albert Young (North Carolina State University)   (51/1-102 - Kavli Auditorium)
08:30 --- Light Refreshments ---
09:00
Lectures - Wolfgang Altmannshofer (SLAC) (until 12:45) (51/1-102 - Kavli Auditorium)
09:00 EDM's & Sources of CP Violation - Jordy de Vries (Massachusetts Univ)   (51/1-102 - Kavli Auditorium)
10:00 --- Morning Break ---
10:30 General Theory of Flavor (II) - Gudrun Hiller (TU Dortmund)   (51/1-102 - Kavli Auditorium)
11:30 --- Break ---
11:45 The Role of Lattice (I) - Aida El-Khadra (Univ of Illinois Urbana-Champaign)   (51/1-102 - Kavli Auditorium)
08:30 --- Light Refreshments ---
09:00
Lectures - Mark Convery (SLAC) (until 12:45) (51/1-102 - Kavli Auditorium)
09:00 Rare K Decay Experiments - Yau Wah (Univ of Chicago)   (51/1-102 - Kavli Auditorium)
10:00 --- Morning Break ---
10:30 epsilon'/epsilon/e, epsilon_k & K0 Mixing - Ulrich Nierste (Karlsruhe Institute of Technology)   (51/1-102 - Kavli Auditorium)
11:30 --- Break ---
11:45 The Role of Lattice (II) - Aida El-Khadra (Univ of Illinois Urbana-Champaign)   (51/1-102 - Kavli Auditorium)
08:30 --- Light Refreshments ---
09:00
Lectures - Richard Partridge (SLAC) (until 12:45) (51/1-102 - Kavli Auditorium)
09:00 B Physics Experiments (I) - Timothy Gershon (Warwick Univ)   (51/1-102 - Kavli Auditorium)
10:00 --- Morning Break ---
10:30 Models of Quark and Lepton Mixing (I) - Lisa Everett (Univ of Wisconsin)   (51/1-102 - Kavli Auditorium)
11:30 --- Break ---
11:45 Fits to EFT - Wolfgang Altmannshofer (UC Santa Cruz)   (51/1-102 - Kavli Auditorium)
08:30 --- Light Refreshments ---
09:00
Lectures - Lisa Kaufman (SLAC) (until 12:45) (51/1-102 - Kavli Auditorium)
09:00 B Physics Experiments (II) - Timothy Gershon (Warwick Univ)   (51/1-102 - Kavli Auditorium)
10:00 --- Morning Break ---
10:30 Models of Quark and Lepton Mixing (II) - Lisa Everett (Univ of Wisconsin)   (51/1-102 - Kavli Auditorium)
11:30 --- Break ---
11:45 CKM Fits, Unitarity & BSM - Enrico Lunghi (Indiana University)   (51/1-102 - Kavli Auditorium)
08:30 --- Light Refreshments ---
09:00
Lectures - Grzegorz Madejski (SLAC) (until 12:45) (51/1-102 - Kavli Auditorium)
09:00 Higgs and Flavor - Jean-Baptiste de Vivie (IN2P3 LAL Orsay)   (51/1-102 - Kavli Auditorium)
10:00 --- Morning Break ---
10:30 Theory of Lepton Flavor Violation - Sacha Davidson (IN2P3 Strasbourg)   (51/1-102 - Kavli Auditorium)
11:30 --- Break ---
11:45 Lepton Flavor Violation Experiments - James Miller (Boston Univ)   (51/1-102 - Kavli Auditorium)
08:30 --- Light Refreshments ---
09:00
Lectures - Mark Convery (SLAC) (until 12:45) (51/1-102 - Kavli Auditorium)
09:00 Neutrino Masses & Mixing Angles - Mark Messier (Indiana Univ)   (51/1-102 - Kavli Auditorium)
10:00 --- Morning Break ---
10:30 Neutrino Fits, Tensions & Puzzles - Patrick Huber (Virginia Tech)   (51/1-102 - Kavli Auditorium)
11:30 --- Break ---
11:45 Leptonic CP Violation & Leptogenesis - Sacha Davidson (IN2P3 Strasbourg)   (51/1-102 - Kavli Auditorium)
08:30 --- Light Refreshments ---
09:00
Lectures - Grzegorz Madejski (SLAC) (until 12:45) (51/1-102 - Kavli Auditorium)
09:00 Measurements of Neutrino Cross Sections - Kevin McFarland (Univ of Rochester)   (51/1-102 - Kavli Auditorium)
10:00 --- Morning Break ---
10:30 Sterile Neutrinos from Mesons to LHC - Tao Han (Univ of Pittsburgh)   (51/1-102 - Kavli Auditorium)
11:30 --- Break ---
11:45 Supernova Neutrinos - Kate Scholberg (Duke Univ)   (51/1-102 - Kavli Auditorium)
08:30 --- Light Refreshments ---
09:00
Lectures - Charles Young (SLAC) (until 12:45) (51/1-102 - Kavli Auditorium)
09:00 High Energy Neutrino Astronomy - Francis Halzen (Univ of Wisconsin)   (51/1-102 - Kavli Auditorium)
10:00 --- Morning Break ---
10:30 Why Are There Three Generations ? - Hitoshi Murayama (UC Berkeley)   (51/1-102 - Kavli Auditorium)
11:30 --- Break ---
11:45 Neutrinos and Dark Matter - Stefano Profumo (UC Santa Cruz)   (51/1-102 - Kavli Auditorium)
08:30 --- Light Refreshments ---
09:00
Lectures - Thomas Rizzo (SLAC) (until 12:55) (51/1-102 - Kavli Auditorium)
09:00 Neutrinoless Double Beta Decay - Reina Maruyama (Yale Univ)   (51/1-102 - Kavli Auditorium)
10:00 --- Morning Break ---
10:30 Cosmological Constraints on Neutrinos - Lloyd Knox (UC Davis)   (51/1-102 - Kavli Auditorium)
11:30 --- Break ---
11:45 Project and Contest Awards - Thomas Rizzo (SLAC)   (51/1-102 - Kavli Auditorium)
11:55 The Future of Flavor - Matthias Neubert (Univ of Mainz)   (51/1-102 - Kavli Auditorium)
PM
12:45 --- Lunch ---
14:45
Topical Conference - Dong Su (SLAC) (until 17:45) (51/1-102 - Kavli Auditorium)
14:45 New Results from ATLAS & CMS - Attila Krasznahorkay (CERN)   (51/1-102 - Kavli Auditorium)
15:25 New Results from LHCb - Rafael Coutinho (Univ of Zurich)   (51/1-102 - Kavli Auditorium)
16:05 --- Afternoon Break ---
16:25 Belle II - Livio Lanceri (INFN Trieste)   (51/1-102 - Kavli Auditorium)
17:05 Muon g-2 - Robert Carey (Boston Univ)   (51/1-102 - Kavli Auditorium)
18:00 --- Reception ---
12:45 --- Lunch ---
14:45
Q & A Session (until 15:45) (48/1-112C/D - Redwood C/D)
15:45 --- Afternoon Break ---
16:00
Projects (until 18:00) (48/1-112C/D - Redwood C/D)
18:00
Dinner (until 20:00) (ROB Patio)
12:45 --- Lunch ---
14:45
Lectures - Dong Su (SLAC) (until 17:00) (51/1-102 - Kavli Auditorium)
14:45 D-Dbar Mixing & Rare Charm Decays - Marco Gersabeck (Univ of Manchester)   (51/1-102 - Kavli Auditorium)
15:45 --- Afternoon Break ---
16:00 Theory of B Decays - Wolfgang Altmannshofer (UC Santa Cruz)   (51/1-102 - Kavli Auditorium)
17:00
Projects (until 18:00) (51/1-102 - Kavli Auditorium)
18:00
Poster Social (until 19:00) (48/1-112C/D - Redwood C/D)
12:45 --- Lunch ---
14:45
Lectures - Richard Partridge (SLAC) (until 15:45) (51/1-102 - Kavli Auditorium)
14:45 Lepton Flavor Universality Anomalies - Benjamin Grinstein (UC San Diego)   (51/1-102 - Kavli Auditorium)
15:45 --- Afternoon Break ---
16:00
Q & A Session (until 17:00) (48/1-112C/D - Redwood C/D)
17:00
Projects (until 18:00) (48/1-112C/D - Redwood C/D)
12:45 --- Lunch ---
14:45
Lectures - Charles Young (SLAC) (until 17:00) (51/1-102 - Kavli Auditorium)
14:45 Top Properties & Rare Decays - Andreas Jung (Purdue Univ)   (51/1-102 - Kavli Auditorium)
15:45 --- Afternoon Break ---
16:00 Lepton Flavor Universality Tests - Simone Bifani (Univ of Birmingham)   (51/1-102 - Kavli Auditorium)
17:00
Projects (until 18:00) (51/1-102 - Kavli Auditorium)
12:45 --- Lunch ---
14:45
Q & A Session (until 15:45) (48/1-112C/D - Redwood C/D)
15:45 --- Afternoon Break ---
16:00
Projects (until 18:00) (48/1-112C/D - Redwood C/D)
18:00
Dinner (until 20:00) (ROB Patio)
12:45 --- Lunch ---
14:45
Lectures - Mark Convery (SLAC) (until 15:45) (51/1-102 - Kavli Auditorium)
14:45 Theory of Neutrino Cross Sections - Alexander Friedland (SLAC)   (51/1-102 - Kavli Auditorium)
15:45 --- Afternoon Break ---
16:00
Projects (until 18:00) (48/1-112C/D - Redwood C/D)
12:45 --- Lunch ---
14:45
Lectures (until 15:45) (51/1-102 - Kavli Auditorium)
14:45 Future Long-Baseline Neutrinos - Edward Blucher (Univ od Chicago)   (51/1-102 - Kavli Auditorium)
15:45 --- Afternoon Break ---
16:00
Q & A Session (until 17:00) (48/1-112C/D - Redwood C/D)
17:10
Tour (until 17:55) (IR2 (Bldg 620))
18:00
Soccer (until 19:30) (Arrillaga Recreation Center)
12:45 --- Lunch ---
14:45
Projects - Thomas Rizzo (SLAC) (until 17:45) (51/1-102 - Kavli Auditorium)
14:45 Team 9: b->sll BSM sensitivity - Felipe Garcia (LLR)   (51/1-102 - Kavli Auditorium)
15:05 Team 13: 65 GeV top quark ? - Emma Oxford (Carnegie Mellon University)   (51/1-102 - Kavli Auditorium)
15:25 Team 14: Leptonic g-2 - Felix Kress (Imperial College (GB))   (51/1-102 - Kavli Auditorium)
15:45 Team 15: Measuring tau g-2 - Jannicke Pearkes (SLAC)   (51/1-102 - Kavli Auditorium)
16:05 --- Afternoon break ---
16:25 Team 16: VHE neutrinos from active galaxies - Guillaume Pietrzyk (EPFL)   (51/1-102 - Kavli Auditorium)
16:45 Team 17: Supernovae neutrinos at DUNE - Sander Breur (SLAC)   (51/1-102 - Kavli Auditorium)
17:05 Team 19: nu_e vs nu_mu particle ID with Machine Learning - Martina Ferrillo (University of Zurich) Jonas Eschle   (51/1-102 - Kavli Auditorium)
18:00
Dinner (until 20:00) (ROB Patio)